Past winners


BadmintonPhoto
2016-2017 Odense US$ 700.000,-
MS Tanongsak Saensomboonsuk, Thailand
WS Akane Yamaguchi, Japan
MD Shem V Goh / Kiong Wee Tan, Malaysia
WD Misaki Matsutomo / Ayaka Takahashi, Japan
XD 
Joachim Fischer / Christinna Pedersen, Denmark

2015-2016 Odense US$ 650.000,-
MS Chen Long, China
WS Li Xuerui, China
MD Lee Yong Dae / Yoo Yeon Seong, Korea
WD Jung Kyung Eun / Shin Seung Chan, Korea
XD Ko Sung Hyun / Kim Ha Na, Korea

2014-2015 Odense US$ 600.000,-
MS Chen Long, China
WS Li Xuerui, China
MD Fu Haifeng/Zhang Nan, China
WD Wang Xiaoli/Yu Yang, China
MxD Xu Chen/Ma Jin, China

2013-2014 Odense US$ 400.000,-
MS Chen Long, China
WS Wang Yihan, China
MD Lee Yong Dae/Yoo Yeon Seong, Korea
WD Bao Yixin/Tang Jinhua, China
MxD Zhang Nan/Zhao Yunlei, China

2012-2013 Odense US$ 400.000,-
MS Lee Chong Wei, Malaysia
WS Saina Nehwal, India
MD Baek Choel Shin/Yeon Seong Yoo, Korea
WD Ma Jin/Tang Jinhua, China
MxD Xu Chen/Ma Jin, China

2011-2012 Odense US$ 400.000,-
MS Chen Long China
WS Xin Wang China
MD Jae Sung Jung/Yong Dae Lee Korea
WD Xiaoli Wang/Yang (F) Yu China
MxD Joachim Fischer/Christinna Pedersen Denmark

2010-2011 Odense US$ 200.000,-
MS Jan Ø. Jørgensen Denmark
WS Yihan Wang China
MD Mathias Boe/Carsten Mogensen Denmark
WD Miyuki Maeda/Satoko Suetsuna Japan
MxD Thomas Laybourn/Kamilla Rytter Juhl Denmark

2009-2010 Odense US$ 200.000,-
MS Simon Santoso Indonesia
WS Tine Rasmussen Denmark
MD Kien Keat Koo/Boon Heong Tan Malaysia
WD Pan Pan/Yawen Zhang, China
MxD Joachim Fischer/Christinna Pedersen Denmark

2008-2009 Odense US$ 200.000,-
MS Peter Gade Denmark
WS Lin Wang China
MD Markis Kido/Hendra Setiawan Indonesia
WD Eei Hui Chin/Pei Tty Wong Malaysia
MxD Joachim Fischer/Christinna Pedersen Denmark
 
2007-2008 Odense
MS Lin Dan China
WS Lu Lan China
MD Kien Keat Koo/Boon Heong TAN Malaysia
WD Wei Yang/Jiewen Zhang China
MxD Hanbin He/Yang Yu China
 
2006-2007 Århus
MS Chen Hong China
WS Jiang Yanjiao China
MD Lars Paaske/ Jonas Rasmussen Denmark
WD Kamila Augustyn/ Nadiezda KostiuczykPoland
MxD Anthony Clark/ Donna Kellogg England
 
2005-2006 Århus
MS Chong Wei Lee Malaysia
WS Pi Hong Yan France
MD Chong Ming Chan/ Kien Keat Koo Malaysia
WD Kumiko Ogura/ Reiko Shiota Japan
MxD Thomas Laybourn/ Kamilla R. Juhl Denmark
 
2004-2005 Århus
MS Lin Dan China
WS Xie Xingfang China
MD Lars Paaske/ Jonas Rasmussen Denmark
WD Wie Yili/ Zhao Tingting China
MxD Chen Qiqiu/ Zhao Tingting China


2003-2004 Århus
MS Lin Dan China
WS Gong Ruina China
MD Ha Tae Kwon/ Kim Dong Moon Korea
WD Yang Wei/ Zhang Jiewen China
MxD Kim Dong Moon/ Ra Kyung Min Korea

2002-2003 Farum
MS Chen Hong China
WS Camilla Martin Denmark
MD Kim Dong Moon/ Ha Tae Kwon Korea
WD Wei Yilli/ Zhao Tingting China
MxD Kim Dong Moon/ Hwang Yu Mi Korea

2001-2002 Farum
MS Bao Chunlai China
WS Camilla Martin Denmark
MD Martin Lundgaard Hansen/ Lars PaaskeDenmark
WD Helene Kirkegaard/ Rikke Olsen Denmark
MxD Tri Kush Aryanto/ Emma Ermawati Indonesia

2000-2001 Farum
MS Peter Gade Denmark
WS Mi Zhou China
MD Eng Hian/F landy Limpele Indonesia
WD Lin Chen/ Xuelian Jiang China
MxD Michael Søgaard/ Rikke Olsen Denmark

1999-2000 Vejle
MS Poul-Erik Høyer Larsen Denmark
WS Camilla Martin Denmark
MD Martin Lundgaard Hansen/ Lars Paaske Denmark
WD Qin Yiyuan/ Gao Ling China
MxD Liu Yong/ Ge Fei China

1998-1999 Vejle
MS Peter Gade Christensen Denmark
WS Camilla Martin Denmark
MD Ricky Subagja/Rexy Mainaky Indonesia
WD Qin Yiyan/Tang Hetian China
MxD Jon Holst-Christensen/Ann JørgensenDenmark

1997-1998 Vejle
MS Dong Jiong China
WS Camilla Martin Denmark
MD Jon Holst-Christensen/Michael SøgaardDenmark
WD Ann Jørgensen/Majken Vange Denmark
MxD Jens Eriksen/Marlene Thomsen Denmark

1996-1997 Middelfart
MS Thomas Stuer-Lauridsen Denmark
WS Zhichao Gong China
MD Thomas Stavngaard/ Jim Laugesen Denmark
WD Rikke Olsen/Helene Kirkegaard Denmark
MxD Michael Søgaard/Rikke Olsen Denmark

1995-1996 Odense
MS Poul-Erik Høyer Larsen Denmark
WS Lim Xiao Qing Sweden
MD Thomas Lund/Jon Holst-Christensen Denmark
WD Lisbet Stuer-Lauridsen/Marlene ThomsenDenmark
MxD Cheng Xingdong/Peng Xingyong China

1994-1995 Esbjerg
MS Poul-Erik Høyer Larsen Denmark
WS Camilla Martin Denmark
MD Denny Kantono/S. Antonius Indonesia
WD Lim Xiao Qing/Christine Magnusson Sweden
MxD Thomas Lund/Marlene Thomsen Denmark

1993-1994 Højbjerg
MS Poul-Erik Høyer Larsen Denmark
WS Ye Zhaoying China
MD Thomas Lund/Jon Holst-Christensen Denmark
WD Lisbet Stuer-Lauridsen/Lotte Olsen Denmark
MxD Thomas Lund Denmark/Catrine Bengtsson Sweden

1992-1993 Aalborg
MS Darren Hall England
WS Susi Susanti Indonesia
MD Thomas Lund/Jon Holst-Christensen Denmark
WD Lim Xiao Qing/Christine Magnusson Sweden
MxD Thomas Lund/Pernille Dupont Denmark

1991-1992 Solrød
MS Hermawan Susanto Indonesia
WS Susi Susanti Indonesia
MD Yumin Zheng/Zhanzhong Huang China
WD Nettie Nielsen Denmark/Gillian Gowers England
MxD Thomas Lund/Pernille Dupont Denmark

1990-1991 Åbenrå
MS Poul-Erik Høyer Larsen Denmark
WS Tang Jiuhong China
MD Li Yongbo/Tian Bingyi China
WD Lotte Olsen/Dorte Kjær Denmark
MxD Thomas Lund/Pernille Dupont Denmark

1989-1990 Højbjerg
MS Morten Frost Denmark
WS Tang Jiuhong China
MD Li Yongbo/Tian Bingyi China
WD Lin Ying/Guan Weizhen China
MxD Jesper Knudsen/Nettie Nielsen Denmark

1988-1989 Odense
MS Poul-Erik Høyer Larsen Denmark
WS Li Lingwei China
MD Li Yongbo/Tian Bingyi China
WD Lin Ying/Guan Weizhen China
MxD Jesper Knudsen/Nettie Nielsen Denmark

1987-1988 Esbjerg
MS Torben Carlsen Denmark
WS Lee Young-Suk Korea
MD Razif Sidek/Jalam Sldek Malaysla
WD Atsuko Tokuda/Yoshiko Tago Japan
MxD Mark Christiansen Denmark/Maria BengtssonSverige

1986-1987 Aalborg
MS Morten Frost Denmark
WS Zheng Yuli China
MD Li Yongbo/Tian Bingyi China
WD Gillian Clark/Gillian Gowers England
MxD Martin Dew/Gillian Gilks England

1985-1986 Copenhagen
MS Morten Frost Denmark
WS Yun Ja Kim Korea
MD Steen Fladberg/Jesper Helledie Denmark
WD Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo Korea
MxD Nigel Tier/Gillian Gowers England

1984-1985 Copenhagen
MS Morten Frost Denmark
WS Zheng Yuli China
MD Li Yongbo/Tian Bingyi China
WD Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo Korea
MxD Dipak Taylor/Nora Perry England

1983-1984 Copenhagen
MS Morten Frost Denmark
WS Kirsten Larsen Denmark
MD Joo Bong Park/Moon Soo Kim Korea
WD Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo Korea
MxD Martin Dew/Gillian Gilks England

1982-1983 Copenhagen
MS Morten Frost Denmark
WS Qian Ping China
MD Thomas Kihlström/Stefan Karlsson Sweden
WD Nora Perry/Jane Webster England
MxD Thomas Kihlström Sweden/Nora Perry England

1981-1982 Copenhagen
MS Morten Frost Denmark
WS Wu Jiangqui China
MD Joo Bong Park/Eun Ku Lee Korea
WD Lin Ying/Wu Dixi China
MxD Thomas Kihlström Sweden/Nora Perry England

1980-1981 Copenhagen
MS Morten Frost Denmark
WS Lene Køppen Denmark
MD Ade Chandra/Christian Hadinata Indonesia
WD Nora Perry/Jane Webster England
MxD Mike Tredgett/Nora Perry England 
 
1979-1980 Copenhagen
MS Prakash Padukone India
WS Lie Ing Hoa Ivana Indonesia
MD Flemming Delfs/Steen Skovgaard Denmark
WD Gillian Gilks/Nora Perry England
MxD Mike Tredgett/Nora Perry England
 
1978-1979 Copenhagen
MS Flemming Delfs Denmark
WS Lene Køppen Denmark
MD Masao Tsuchida/Yoshitaka Iino Japan
WD Mikiko Takada/Atsuko Tokuda Japan
MxD Ray Stevens/Nora Perry England 
 
1977-1978 Copenhagen
MS Liem Swie King Indonesia
WS Lene Køppen Denmark
MD Steen Skovgaard/Flemming Delfs Denmark
WD Varavaty Wiharji/Imelda Wigoeno Indonesia
MxD Steen Skovgaard/Lene Køppen Denmark
 
1976-1977 Copenhagen
MS Flemming Delfs Denmark
WS Hiroe Yuki Japan
MD Bengt Froman/Thomas Kihlström Sweden
WD Barbara Giles/Jane Webster England
MxD Steen Skovgaard/Lene Køppen Denmark
 
1975-1976 Copenhagen
MS Svend Pri Denmark
WS Lene Køppen Denmark
MD David Eddy/Eddie Sutton England
WD Joke van Beusekom/Marjan Leusken Holland
MxD Steen Skovgaard/Lene Køppen Denmark
 
1974-1975 Copenhagen
MS Rudy Hartono Indonesia
WS Lene Køppen Denmark
MD Tjun Tjun/Johannes Wahjudi Indonesia
WD Imelda Wigoeno/Theresia Widiastuty Indonesia
MxD Tjun Tjun/Regina Masli Indonesia
 
1973-1974 Copenhagen
MS Svend Pri Denmark
WS Hiroe Yuki Japan
MD Tjun Tjun/Johannes Wahjudi Indonesia
WD Machiko Aizawa/Etsuko Takenaka Japan
MxD Elo Hansen/Ulla Strand Denmark
 
1972-1973 Copenhagen
MS Rudy Hartono Indonesia
WS Hiroe Yuki Japan
MD Tjun Tjun/Johannes Wahjudi Indonesia
WD Joke van Beusekom/Marjan Leusken Holland
MxD Elo Hansen/Ulla Strand Denmark
 
1971-1972 Copenhagen
MS Svend Pri Denmark
WS Eva Twedberg Sverige
MD Ng Boon Bee/P. Gunalan Malaysia
WD Noriko Nakayama/Hiroc Yuki Japan
MxD Wolfgang Bochow/Marieluise Wackerow West Germany
 
1970-1971 Copenhagen
MS Rudy Hartono Indonesia
WS Noriko Takagi Japan
MD Ng Boon Bee/P. Gunalan Malaysia
WD Noriko Tagaki/Hiroe Yuki Japan
MxD Svend Pri/Ulla Strand Denmark
 
1969-1970 Copenhagen
MS Ippei Kojima Japan
WS Eva Twedberg Sverige
MD Henning Borch/Erland Kops Danmark
WD Etsuko Takenaka/Machiko Aizawa Japan
MxD Klaus Kaagaard/Ulla Strand Denmark
 
1968-1969 Copenhagen
MS Svend Andersen Denmark
WS Hiroe Yuki Japan
MD Ippei Kojima Japan/Bjarne Andersen Denmark
WD Noriko Takagi/ Hiroe Yuki Japan
MxD Henning Borch/Imre Rietveld Nielsen Denmark
 
1967-1968 Copenhagen
MS Erland Kops Denmark
WS Eva Twedberg Sweden
MD Ippei Kojima/ Kazumasa Nichino Japan
WD Noriko Tokagi/ Hiroe Amano Japan
MxD Per Walsøe/Pernille Mølgaard Denmark
 
1966-1967 Copenhagen
MS Tan Aik Huang Malaysia
WS Noriko Takagi Japan
MD Ng Boon Bee/ Tan Yee Khan Malaysia
WD Noriko Tokagi/ Hiroe Amano Japan
MxD Svend Andersen/Ulla Strand Denmark
 
1965-1966 Copenhagen
MS Svend Andersen Denmark
WS Lizbeth von Barnekow Denmark
MD Ng Boon Bee/ Tan Yee Khan Malaysia
WD Karin Jørgensen/ Ulla Strand Denmark
MxD Finn Kobberø/Ulla Strand Denmark
 
1954-1955 Copenhagen
MS Finn Kobberø Denmark
WS Aase Schiøtt Jacobsen Denmark
MD J. Hammergaard Hansen/Finn Kobberø Denmark
WD Anni Jørgensen/ Kirsten Thorndahl Denmark
MxD Jørn Skaarup/Anni Jørgensen Denmark
 
1952-1953 Copenhagen
MS Eddie Choong Malaya
WS Aase Schiøtt Jacobsen Denmark
MD David Choong/ Eddie Choong Malaya
WD Iris Cooly/ June White England
MxD Eddie Choong Malaya/Agnete Friis Danmark
 
1951-1952 Copenhagen
MS Jørn Skaarup Denmark
WS Aase Schiøtt Jacobsen Denmark
MD Ong Poh Lim/ Ismail Bin Marjan Malaya
WD Tonny Ahrn/ Kirsten Thorndahl Denmark
MxD David Choong Malaya/Tonny Ahm Danmark
 
1950-1951 Copenhagen
MS Wong Peng Soon Malaya
WS Tonny Olsen Denmark
MD Ong Poh Lim/ Ismail Bin Marjan Malaya
WD Tonny Ahrn/ Kirsten Thorndahl Denmark
MxD Arve Lossmann/Kirsten Thorndahl Denmark
 
1949-1950 Copenhagen
MS Nils Jonson Sverige
WS Tonny Olsen Denmark
MD Arve Lossmann/ John Nygaard Denmark
WD Tonny Ahrn/ Kirsten Thorndahl Denmark
MxD Børge Frederiksen/Tonny Ahm Denmark
 
1948-1949 Copenhagen
MS David G. Freeman USA
WS Tonny Olsen Denmark
MD Ooi Teik Hock/ Teoh Seng Khoon Malaya
WD Tonny Ahrn/ Kirsten Thorndahl Denmark
MxD Chan Kon Leong Malaya/Tonny Ahm Danmark
 
1947-1948 Copenhagen
MS ]ørn Skaarup Denmark
WS Tonny Olsen Denmark
MD Børge Frederiksen/ Tage Madsen Denmark
WD Tonny Ahrn/ Kirsten Thorndahl Denmark
MxD Tage Madsen/Kirsten Thorndahl Denmark
 
1946-1947 Copenhagen
MS Poul Holm Denmark
WS Tonny Olsen Denmark
MD Preben Dabelsteen/ Jørn Skaarup Denmark
WD Aase Schiøtt Jacobsen/Marie Ussing Denmark
MxD Tage Madsen/Kirsten Thorndahl Denmark
 
1945-1946 Copenhagen
MS Conny Jepsen Sweden
WS Tonny Olsen Denmark
MD Preben Dabelsteen/ Jørn Skaarup Denmark
WD Tonny Olsen/Kirsten Thorndahl Denmark
MxD Tage Madsen/Kirsten Thorndahl Denmark
 
1938-1939 Copenhagen
MS Tage Madsen Denmark
WS Tonny Olsen Denmark
MD Ralph Nichols/ R. m. White England
WD Q. M. Allan England/Ruth Dalsgaard Danmark
MxD Ralph Nichols/V. M. Stapies England
 
1937-1938 Copenhagen
MS H. S. Ong Malaya
WS D. M. C. Young England
MD Carl Frøhlke/ Tage Madsen Denmark
WD Tonny Olsen/ Bodil Riise Denmark
MxD S. Ong Malaya/F. M. Creen England
 
1936-1937 Copenhagen
MS M. W. Ficid England
WS Tonny Olsen Denmark
MD T. H. Boyle/ K. Woods England
WD Ruth Dalsgaard Denmark/D. Graham England
MxD Boyle/0. Wilson England
 
1935-1936 Copenhagen
MS Poul Nielsen Denmark
WS Ruth Frederiksen Denmark
MD Aksel Hansen/Svenn Strømann Denmark
WD Tonny Olsen/ Bodil Riise Denmark
MxD Poul Nielsen/Ruth Frederiksen Denmark

  
 
Yonex Denmark Open 


 Partners


House of Sport
Broendby Stadion 20
DK-2605 Broendby

Bank: 2217 8390133333
CVR: 1369 3315

News

29.03.2011
29.03.2011
28.03.2011
28.03.2011